případy → Zahraniční investice v ČR → Nemak v Havrani u Mostu → výstava fotografií

jak vznikla výstava "Příběh sedláka Rajtera - od kolektivizace ke globalizaci"

Zadavatelem a hlavním realizátorem výstavy "Příběh sedláka Rajtera - od kolektivizace ke globalizaci" byl Ekologický právní servis (EPS) v rámci svého programu GARDE, který se specializuje na právní problémy spojené s aktivitami korporací v České republice. Právníci GARDE od roku 2001 poskytovali právní pomoc rodině Rajterů, která se na ně obrátila s žádosti o pomoc proti chystaném projektu výstavby průmyslového komplexu na zpracování hliníku mexické společnosti NEMAK.

V květnu roku 2002 přitom za pomoci občanského sdružení Hnutí Duha vydal tiskovou zprávu v USA, ve které informoval americkou veřejnost o kontroverzním projektu, na kterém se podílí společnost Ford Motor Company. Na základě této tiskové zprávy si objednal americký časopis Automobile Magazine napsání příspěvku. Fotografie pro tento magazín pořizoval Ibra Ibrahimovič, který následně oslovil EPS s nabídkou spolupráce na výstavě, která by zdokumentovala případ, na kterém pracuje, a zprostředkovala lidem to, co se do té doby odehrávalo pouze na papíře právních podání.

Vzhledem k závažnosti celého případu, rozsahu právní práce a specifičnosti příběhu rodiny Rajterů rozhodl se EPS ke zcela netradičnímu kroku a rozhodl se uskutečnit projekt putovní výstavy Ibry Ibrahimoviče. Za tímto účelem se obrátil na nadace REC - the Regional Environmental Center for Central and Eastern Europe, DANCEE - fond dánského ministerstva životního prostředí, Open Society Fund a Partnership, které celý projekt podpořily.


Již v létě roku 2002 začal Ibra Ibrahimovič pracovat. Za obrovského vypětí se mu podařilo vytvořit výstavu odrážející pracovitost, neohroženost a nezdolnost rodiny Rajterů, na druhé straně však také tragédii jejich osudu.

 

Příběh sedláka Rajtera fotografa Ibry Ibrahimoviče získal hlavní cenu "Křišťálové oko" v soutěži CZECH PRESS PHOTO 2003 i první cenu v kategorii "Každodenní život".

 

více informací o výstavě, stejně jako ukázky fotografií najdete na www.sedlakjan.cz